۶ راه‌کار برای انتخاب یک مبل ایده‌آل

۹ خرداد ۱۴۰۰
۲ دیدگاه

انتخاب اندازه مبل

اگر اتاق نشیمنی که دارید بزرگ است باید مشخص کنید، می‌خواهید چه میزان از فضا را مبلمان اشغال کند و یا چه تعداد میز و صندلی در اتاق نشیمن بگذارید. در حالتی که تعدا وسایل زیاد است بهترین انتخاب یک مبل ساده و یا ال شکل است. اگر می‌خواهید مبل شما نقطه کانونی اتاق باشد بهتر است مبل حالت نیم دایره‌ای داشته و جا دار و بزرگ باشد.

اگر اتاق نشیمن کوچکی دارید به مبل ظریف که فضای زیاد اشغال نکند احتیاج دارید. در فضاهای کوچک مبل و کاناپه تبدیل به مرکز توجه اتاق می‌شود برای همین بسیار اهمیت دارد مبلی که انتخاب می‌کنید طراحی زیبا داشته و مکمل فضای اتاق باشد.

مشخص کردن نوع چیدمان

داشتن یک چیدمان موفق رابطه مستقیم با شناخت درست از سبک زندگی دارد. اگر عادت به تماشای تلویوزیون دارید باید مبلی بگیرید بتوانید راحت روی آن بشینید و فیلم مورد علاقه خود را ببینید و جایی که مبل را قرار می‌دهید باید در جلوی تلویزیون باشد. اگر اهل مهمانی دادن هستید بهتر است چیدمانی که انتخاب می‌کنید گرد باشد. اگر موقع ریلکس کردن از اتاق نشیمن استفاده می‌کنید و کتاب می‌خوانید و یا با اعضای خانواده گپ می‌زنید اطراف مبل چند صندلی بچینید تا امکان انتخاب جای نشستن برای افراد زیاد باشد.

مشخص کردن طرح مبل

تا به اینجای کار اندازه و کابرد مبل را مشخص کرده‌اید الان نوبت آن است که طرح مبل را انتخاب کنید. برای فضاهای باز مخصوصا زمانی که می‌خواهید مرزبندی مشخصی داشته باشید، مبل ال شکل گزینه خوبی است. در عکس زیر می‌بینید که مبل ال شکل به خوبی فضای نشیمن را از فضای ناهار خوری جدا کرده است.
مبل‌های نیم دایره‌ای برای فضاهای کوچک مناسب‌تر هستند. همچنین تعداد افراد بیشتری دور هم جمع می‌شوند، همچنین برای اتاق تلویزیون انتخاب خوبی هستند.

انتخاب پارچه مبل

زیبایی بسیار اهمیت دارد، اما برای انتخاب پارچه مبل باید عوامل دیگری را هم نیز در نظر بگیرید. برای مثال اگر کودک خردسال یا حیوان خانگی دارید جنس مخمل را چون راحت کثیف می‌شود باید از لیست گزینه‌های خود حذف کنید.

جنس چرم، مخصوصا در رنگ‌های تیره دوام بیشتری دارد، آسانتر تمیز می‌شود و برای هر گروه سنی مناسب است.

انتخاب سبک مبل

باید سبکی را انتخاب کنید که با بقیه خانه همخوانی داشته باشد. تصمیم‌گیری در این زمینه شاید کمی سخت به نظر برسد اما اگر غریزه خود را دنبال کنید به طور طبیعی مبلی را انتخاب خواهید کرد که با بقیه خانه همخوانی دارد. اگر سبکی که دوست دارید ترکیبی از رنگ‌ها و طرح‌های مختلف است. یک مبل وینتیج با پارچه رنگارنگ کاملا بیان‌کننده سلیقه شما است. اگر به دنبال سبک سنتی هستید، یک مبل کلاسیک با رنگ خنثی همیشه ماندگار می‌ماند و با رنگ‌های مختلف زیادی جور می‌شود.

انتخاب رنگ

رنگ روشن، خنثی، یا پارچه طرح‌دار؟ از انتخاب طرح‌های متفاوت و خاص برای مبل نترسید. چنین طرح‌هایی خیلی سریع به اتاق شخصیت می‌دهند و شادی و سرزندگی به فضا می‌بخشند. اما اگر دوست ندارید ریسک کنید می‌توانید به جای مبل، یک ottoman با طرح متفاوت انتخاب کنید که هم مثل یک نیمکت عمل می‌کند و هم می‌تواند میز جلو مبلی باشد.

۲ دیدگاه

 1. آرش حسینی
  ۱۱ خرداد ۱۴۰۰
  | پاسخ
  | پاسخ

  بسیار مطلب زیبایی بود
  متشکرم

  • مدیر سایت
   ۱۱ خرداد ۱۴۰۰
   | پاسخ
   | پاسخ

   بله
   خوشحالیم که لذت بردید 🙂

ارسال دیدگاه